Téma: Vhodnost chráničů/stíhavky,strouhavky/pro vytrvalost

Zajímá mě Tvůj názor na toto téma vzhledem k úrazu,podmínkám-voda,sucho,písek,bahno a samotné působení chráničů na nohy koně.

2

Re: Vhodnost chráničů/stíhavky,strouhavky/pro vytrvalost

Tak třeba můj názor jako první :-)

První pravidlo, kterým se rozhodně už řídím je: Co nepoužívám v treninku, s tím na závodech nezačínám!! (Toto byla draze a bolestivě získaná zkušenost :-) )

Pak je otázkou, jestli se kůň stíhá nebo strouhá. Pokud ano, tak hold asi chrániče použít a mít jich dost, abych mohl použít pořád čisté a suché. Pokud ne, tak preventivně bych je raději nepoužil, je velká šance odřenin právě ze zmíněných nečistot na trati.

Pokud se nestrouhá, tak je ještě varianta, kdy se jde třeba po loukách a je po dešti a klouže to, tak občas do prvního kola zvažuju strouhavky. Koně většinou běží první kolo divoce a když jim ujede noha, můžou se taky zbytečně dost kopnout. do dalšího kola to většinou oschne a koně se trochu uklidní.

Já osobně spíš řeším zášlapy a strhávání podkov u jednoho koně. Zkoušeli jsme zvony. Moc jsem tomu suchému zipu nevěřil, ale vydržely, ale téměř vždy se na delší trati udělaly nad korunkou menší odřeniny. Jakmile byla odřenina, tak jsem zvon nedával a běželi jsme třeba i s jedním zvonem.

Re: Vhodnost chráničů/stíhavky,strouhavky/pro vytrvalost

Naše zkušenosti jsou takové, že pokud se kůň nestrouhá či neokopává, je lepší nemít na nohou vůbec nic.

Zkušenosti s koněm, který se i v tréninku strouhá jsou takové, že je lepší ty strouhačky dát (specielně na první kolo), po každém kole je poctivě umýt rýžákem, snažit se je usušit, a na další kolo je nandat. zatím se nám nestalo, že by se kůň pod nimi odřel. když jsme je nedali, tak byly zadní spěnky po prvním kole hodně okopané.

Petře předpokládám, že ty zášlapy jsi řešil s kovářem. My dáváme na předky podkovy na zadky a takové problémy nemáme.
Vlaďka

4

Re: Vhodnost chráničů/stíhavky,strouhavky/pro vytrvalost

Vladi, řešil jsem to dost složitě. Nakonec jsem vyměnil podkováře (viz jedna z mých živností :-) ) a je to o poznání lepší. Oproti sezoně 2010, kdy jsem na všech pro mě důležitých závodech ztratil nějakou podkovu, jsme letos všechno doběhli s nohama v pořádku.

Pravděpodobně nedáváte na předek zadní podkovy, ale přední dvoučapkové podkovy a s největší pravděpodobností Equilibrium, které mají lepší překlápění a kůň tak rychleji odvalí přední nohu a tím pádem přední noha zmizí dřív, než zadní noha došlápne na její místo. Používají se obvykle, pokud má kůň ostroúhlejší kopyto (delší dopředu) a podkova se pak posadí kousek dozadu, aby při odrazu nebyla v kopytě moc velká páka, přes kterou se kůň odráží.

5

Re: Vhodnost chráničů/stíhavky,strouhavky/pro vytrvalost

Ono to funguje,dyť vše je o lidech...a jejich koních.Děkuji za příspěvky a jen se připojím.
Není jak mít pohybově dobrého koně,který se nestíhá a nestrouhá,ale...Je to i o tom,případnému zranění předejít.Myslím,že v Mikulově se nám stalo toto.Hned v prvním kole se v zatáčce potkávali koně v protisměru a naše kobylka se lekla,uskočila a strhla si přední podkovu a kolo a i druhé šla kobylka naboso a prošla-tvrdé ruské kopyto.../přesně jsem věděl,že tam mám podkovu hledat/pak jsme okuli a dobře dokončili.
Takže Vlaďko jak píšeš i kutí-jen malý boční přesah ,či delší patky předků-ovlivňuje sportovní výsledek.
K chráničům si myslím,že není na škodu je použít,ale...musí být kvalitní/aby samy nezranily/  a vždy,jak s Petrem píšete,vyčištěné a nejlépe suché.K tomu jen maličkost.V tréninku jsem použil,myslím si že dobré přední šlachovky a v našich podmínkách/Břidličná,občas mokro a hluboku/ se koníčkovi posunula šlachovka těsně nad kloubek a po tréninku,možná 15km , pouzdra šlachy těsně nad kloubkem,zleva i zprava,zřejmě tlakem hrany chrániče lehce naběhly.Věřte,nevěřte,chodil jsem kolem toho snad tři měsíce,koníček nekulhal,ale...furt to nebylo čisté,už je vše v pořádku.Takže musí se dbát i na správné upevnění chráničů.No a já si dopil při psaní kafčo a jdu pracovat.Hezký víkend přeji.

Re: Vhodnost chráničů/stíhavky,strouhavky/pro vytrvalost

Petře naprosto přesně jsi popsal práci našeho kováře při úpravě kopyt:-). Jestli jsou to podkovy Equilibrium fakt nevím. Měla jsem štěstí a dostala skvělého kováře. Podkovy jsme ztráceli jen v jednom závodě (a to hned 2x), když jsme nedokázali dodržet doporučenou délku rozestupu mezi kováním - tzn. kovali jsme příliš často. Bylo to naše chyba, naštěstí kůň závod dokončil.

Vláďo nandavání strouhaček je alchimie, kterou dobře zvládá akorát můj manžel. Já to většinou nedotáhnu dobře, právě se bojím zaškrcení,  a začnou padat. Ale běháme s nimi i dlouhé závody a valach zvládá dobře. V tréninku je nepoužíváme (vím, je to proti tomu, co psal Petr, ale máme je již vyzkoušené a v tréninku se valach nestrouhá).

bohužel vytrvalost je o maličkostech jako je kování, výbava - no a nakonec i jezdec:-).

Vlaďka

7

Re: Vhodnost chráničů/stíhavky,strouhavky/pro vytrvalost

Dobrý večer, moc Vás všechny prosím o radu kolem chráničů. Při treninku mé kobylky se nám 2x stalo že se podkovou zranila na zadní holeni, ona se ani tak moc nestíhá, spíš to zranění bylo vysoko na holeni proto si myslím že strouhačky nám ani nic moc nevyřeší ale vysoké chrániče ano . Zajímalo by mě tedy jakou s nimi máte zkušenost a jaká značka je vhodná, co jsem se koukala tak některé jsou vhodné pro western koně, některé pro drezurní ...... . Jelikož to neni levná záležitost, zajímaly by mě Vaše názory, děkuji

Re: Vhodnost chráničů/stíhavky,strouhavky/pro vytrvalost

Dobrý večer, zajímalo by mě zdali by bylo možné použít pod chrániče bandáž (možná i zkrácenou)? Brání zanášení nečistot, chránič netlačí a neposunuje se atp.. To je moje zkušenost. Je vám znám nějaký negativní efekt tohoto spojení? Třeba v souvislosti s délkou tratě, proč tento způsob nepoužíváte?
Díky za odpověď.

Naposledy upravil: Ondřej Posejpal (10.1.2012 18:56:00)

9

Re: Vhodnost chráničů/stíhavky,strouhavky/pro vytrvalost

Trochu mého názoru - pokud někdo řekne striktně "chrániče ano" nebo "chrániče ne", pak je u mne císař pán. Dle mého mínění je nutno posoudit u daného koně, co mu bude vyhovovat.
Zranění podkovou na holeni je možné, ale hodně zranění se dá odstranit podkováním - je to hrozná práce spojená se spoustou přemýšlení a zkoušení, ale z vlastní zkušenosti vím, že způsob podkování a tvarování podkovy dokáže dělat neuvěřitelné divy se strouháním, stíháním a zdánlivě dalšími neodstranitelnými vadami.
Chrániče mohou být dobré, ale mohou být i peklem. Je třeba dobře zvážit a vyzkoušet, co bude dobře. Používáme dobře utažené neoprenové kamaše - na každou etapu vyčištěné a pokud možno i suché. To vyčištění je velmi důležité, protože na 30 km dokáže i nepatrné zrnko písku způsobit problém (zkušenost). U některých koní ale může utažný chránič způsobovat krátkodobé kulhání po sundání (zkušenost). Není to nic patologického a vážného, ale ve vetrině na závodech to může být problém.
Bandáže by možná byly dobré, ale pokud se kůň rychle uklidňuje, je možné jejich sundaváním ztrácet drahocenný čas pro vstup do veteriny...
Asi Ti to, Zuzo, moc nepomohlo - asi nejjednodušší řešení je postupně si půjčovat různé typy ochran a zkoušet. Ale zkusil bych začít tím podkováním - chce to ovšem skvělého podkováře...

10

Re: Vhodnost chráničů/stíhavky,strouhavky/pro vytrvalost

11

Re: Vhodnost chráničů/stíhavky,strouhavky/pro vytrvalost

Moc děkuji, vážím si každé rady, je pravda že zkusíme nejdříve lépe kovat a pak řešit chrániče :-)