Téma: Délka vytrvalostní tratě pro juniory...

Tento předmět tématu navrhuji po delším telefonickém rozhovoru s Mirkem Drásalem.
Vloni  se jelo MČR juniorů v Mikulově na 80km.Jsem rád,že má svěřenkyně se umístila v rámci republiky na 4.místě....V letošním roce se má jet MČR juniorů na 100 km.Chápu,že pro udržení kontinuity s Evropou,či světem je logické tuto distanc respektovat,ale...
V Mikulově se MČR juniorů zúčastnilo 9 dvojic,pokud dáme 100km kolik jich bude?Pět,šest? Nevím,je to předpoklad,protože není snadné mít koně na úrovni dát 100km...
Tady je můj názor,protože vím o čem mluvím...
Dejme šanci těm,kteří to myslí s vytrvalostí upřímně,a nechme je,zapojit se do MČR a mít vnitřní sounáležitost s tím,bojovat o třeba ne titul,ale umístění v této v republice nejvyšší soutěži. Vždyť jestli to bude 80,či 100km,stejně zvítězí Ti,co na to mají a jejich postupy na mezinárodním poli jsou neoddiskutovatelné.
Ale...pokud dáme šanci účastnit se  MČR i těm,kteří to zkouší,či mohou bojovat s nejlepšími,to je podle mě stimul ke zvýšení zájmu o vytrvalostní ježdění...........
Takže můj názor je jednoznačný pro zvýšení zájmu o vytrvalost.Nechejme MČR na distanc 80km/třeba spolknu 90km/ a tím zvýšíme aktivitu všech,kteří to myslí s vytrvalostí upřímně...
Vladimír

2

Re: Délka vytrvalostní tratě pro juniory...

3

Re: Délka vytrvalostní tratě pro juniory...

Mistrovství republiky není a ani nemůže být masovou záležitostí. Mělo by to být - a já doufám, že to tak vnímá většina jezdců - vyvrcholení snahy o úspěch a prestižní záležitost. Mistr republiky by pak měl být člověk, který užívá všeobecné úcty, protože uspěl v té nejsilnější konkurenci. Možná je to zvrácená filozofie, ale jsem názoru, že na jakékoliv mistrovství se nejezdí, aby "se to zkusilo", ale aby "se to vyhrálo"...
Je třeba si uvědomit, že česká vytrvalost má dobré jméno v zahraničí. Udržet si dobrou pověst není jednoduché a nízká úroveň nejvyšších soutěží určitě dobrému jménu nepřispívá.
A teď několik faktů. V současné době máme pro reprezentaci na nejvyšší úrovni 6 juniorů, kteří mohou okamžitě vyrazit na ME nebo MS. Všichni mají odjeto několikrát 120 km. K tomu jsou tři junioři, kteří jsou schopni splnit kvalifikaci v tomto roce a dalších 7, kteří se mohou stát součástí reprezentačního týmu pro rok 2013.
V seniorské kategorii je ten poměr 3 : 5 : 10.
Již sama tato čísla jasně napovídají, že MČR nemusí být hraním si jakési tříčlenné elity, ale že to skutečně může být zajímavý boj o čest. Právě z tohoto důvodu nevidím důvod, proč by se měla snižovat úroveň.
Mluvíte-li, pane Jakube, o Kateřině Kocourkové, tak tu zrovna považuji za jednu z těch, která má na podstatně víc, než na stupeň S. Tím , že jste v minulém roce úspěšně získali kategorii D, se před vámi otevřel nový svět, do kterého můžete a nemusíte vstoupit. Je jen na vás, jestli se zařadíte ke špičce české vytrvalosti - není to jednoduché, protože to znamená se hodně učit a stojí to peníze. Rozhodně ale nemůžete požadovat, aby se ti, kteří jsou v této chvíli lepší, přibrzdili na vaši úroveň. A věřte, že Kateřina s Annie mají na víc...

Re: Délka vytrvalostní tratě pro juniory...

Vladimír Jakub- Vždyť jestli to bude 80,či 100km,stejně zvítězí Ti,co na to mají a jejich postupy na mezinárodním poli jsou neoddiskutovatelné.

Vladimíre pánové nade mnou psali o několika aspektech, proč má být MČR na vyšší úrovni než S. Při vší úctě k mistrům republiky, kteří své tituly získali na S-kových tratích,  jsem byla jednou z těch, kteří se těchto soutěží nezúčastnili, byť byla kvalifikace splněná. Pro mne je výzvou dokončit co nejdelší trať, bez ohledu na umístění. Proto mne vaše citovaná věta zaráží - soutěžíte především s tratí, pak až se soupeři?

Co se týká schopnosti koně zvládnout ST vzdálenost - zvládnul ji i alergický tažný kůň z lesa, v nižší rychlosti, ale zvládnul opakovaně i na trati s náročnějším profilem než je Mikulov. Proč by to nezvládla vaše svěřenkyně? to je přece výzva, ne?:-).

Zdravím a přeji co nejúspěšnější sezonu 2012,

Vlaďka

5

Re: Délka vytrvalostní tratě pro juniory...

No,mrzí mě,že to dopadlo tak,že mám bobky z toho,že to nezvládne MÁ svěřenkyně...To jsem opravdu nechtěl.Pravdou je to,co výše píšete a to je neoddiskutovatelné.Pokud komise vytrvalosti je/vím,že je/přesvědčena o délce trati,či tratích vzhledem k vytrvalostní úrovni v ČR,tak budeme bojovat na těchto distancích.Jen jsem zřejmě naivně myslel na doufám stále se rozšiřující základnu vytrvalostního sportu v ČR.Mooc děkuji za příspěvky,Vladimír Jakub.

Re: Délka vytrvalostní tratě pro juniory...

7

Re: Délka vytrvalostní tratě pro juniory...

Byla to všeobecná diskuse a je jasné,že z ní vyplynula tendence a chuť nás všech,zvyšovat úroveň vytrvalosti v ČR.Tím bych ji považoval za ukončenou a mooooooc děkuji za příspěvky:-))
Vladimír Jakub

8

Re: Délka vytrvalostní tratě pro juniory...

Zdravím,
jen bych chtěla připojit svůj názor. Jako jezdec si myslím, že Mistrovství by mělo být přehlídkou těch nejlepších a výsledky tohoto dostihu by měly vypovídat o úrovni špičky v dané disciplíně. Byl sice super pocit vyhrát MČR a fakt, že můj kůň dostal i cenu kondice mě hřál u srdíčka, to jo (ale byl to jen Skový dostih a to pro mě osobně nemá takovou hodnotu, jako kdyby se to jelo v kategorii ST, popřípadě T).. na druhou stranu, většinu dostihu jsem jela sama a kdybych se v posledním kole neflákala s jednou němkou, pravděpodobně bychom s Medym přijeli dýl jak 20min před ostatníma.. Takže můj závěr je, Mistrák je super věc, ale je potřeba ho jezdit jako prestižní dostih se 100% nachystaným koníkem na 100% výkon. Protože účast mi přijde jako neadekvátní cíl, Mistrák se přece jede vyhrát smile . A co se týče vzdáleností, souhlasím s tím, že by měla odpovídat té nejvyšší úrovni které jsme schopni dosáhnout.
Všem přeji pěkný den, Bára.

9

Re: Délka vytrvalostní tratě pro juniory...

Tak tím chcete říci, že kdo nejde vyhrát se nemá účastnit?
S tím nemohu souhlasit. V tom případě bych nikdy na mistrovství nestartovala. Vím, že nemám na to být první a právě proto, že jsem ho považovala za prestižní dostih jsem se zúčastnila. Chtěla jsem jen dojet a kupodivu jsem se dokonce umístila i na 3. místě. To, že ho pořadatel považuje za soutěž o první 3 místa a ti ostatní co se mistrovství účastnili si teda taky mohou přijít pro floty, jak bylo řečeno letos juniorům a senioři teda pokud chtějí vědět na jakém místě v mistrovství skončili se ma jít po 3 dnech podívat na internet je poněkud pohrdavé. Pravděpodobně se tím skutečně dosáhne toho, že kdo nebude přesvědčen, že dojede do třetího místa startovat nebude. Ovšem odpověď, že alespoň bude menší konkurence mi skutečně nepřipadá jako to pravé. Obávám se toho, že počet startujících se opět sníží. Myslím si, že to nevypovídá o disciplíně nic pěkného, když na mistrovství republiky startují pouze 3-4 koně, jak už to tu v minulosti bylo. Budu ráda pokud se mýlím.     EMa.

10

Re: Délka vytrvalostní tratě pro juniory...

Tak jsem to zase nemyslela Evi.. a ty jsi příklad toho, že se nejezdíš jen účastnit. Tvoje zapálení v dostihu se s pojmem "jen zúčastnit" naprosto neshoduje...!!
Ale souhlasím s tím, že dekorovat a vyhodnocovat při Mistovství jen první tři jezdce není vhodné, má to být ohodnocení těch, kteří si zasloužili tento dostih jet a je podle mne na místě, aby byli dekorováni všichni, kteří dokončili..
Bára.

Re: Délka vytrvalostní tratě pro juniory...

Zdravím vytrvaleckou veřejnost:)
Letos jsme se do Mikulova na MČRj chystali se dvěma juniorkama ,ale jelikož naše koně jsou vytrvalecky mladé, nemůžou jet vyšší soutěž než stupeň S. Pokud se zvedne soutěž na 100km vypadnou nám z tohoto plánu.
Myslím ,že tato soutěž není jen pro ty nejlepší ,kteří jezdí vytrvalost na vyžších úrovních ,ale i pro ty ostatní ,aby také něco dokázali .
Prosím berte to jako můj názor NIKÝM neovlivňovaný
Hezký den Katka Kyselá